Hipotireoidizam nastaje kao posledica smanjene koncentracije cirkulišućih hormona štitne žlezde u krvi. Jedan je od čestih hormonskih problema koji se javljaju kod pasa. Hormoni štitne žlezde su neophodni za održavanje normalnog metabolizma, rast dlake, nivo aktivnosti, reprodukciju, srčanu funkciju i druge funkcije u organizmu i zbog toga se nedostatak hormona može ispoljiti na različitim organskim sistemima. Štitna žlezda proizvodi dva hormona: T3 i T4, i njihove koncentracije kod hipotireoidizma su obično niske.
Uzrok nastanka hipotireoidizma kod pasa
Primarni hipotireoidizam nastaje kao posledica zapaljenja štitne žlezde koja može da nastane kao posledica autoimunog procesa kada se staraju antitela na ćelije tkiva tiroidne žlezde, destrukcija ili raspadanje žlezde usled infekcija, tumora ili neke traume.
Sekundarni hipertireoidizam nastaje kada mozak ne sintetiše TRH ili TSH (hormon koju utiče na štitnu žlezdu da proizvodi hormone).
Kongenitalni hipotireoidizam (kretenizam) je veoma retko oboljenje kod pasa. Nasledna gušavost je takođe retko oboljenje ali se može javiti kod foks terijera.
Nedostatak TRH ili TSH hormona je zabeležena kod velikih šnaucera i boksera.
Hipotireoidizam takođe može nastati tokom primene trimetoprim-sulfo preprata ili kao posledica operacije ili radijacione terapije štitne žlezde odnosno regije vrata.
Diferencijalno dijagnotički treba napraviti razliku između pravog hipotireoidizma i sporednih prolaznih efekata koje druge bolesti i primena određenih lekova mogu imati na nivoe tireoidnih hormona. S tim u vezi, nivoi hormona mogu pasti tokom bolesti odnosno tokom davanja određenih lekova i obično se vrate na normalu posle bolesti i nakon prestanka davanja određenih lekova.
#1: Klinički znaci koji ukazuju na hipotireoidizam
#2: Dijagnoza hipotireoidizama
#4: Nega pasa obolelih od hipotireoidizma
#5: Prognoza
#1: Klinički znaci koji ukazuju na hipotireoidizam
Dermatološke simptome: simetričan gubitak dlake, krzno lošeg kvaliteta i bez sjaja, seboreja(perutanja kože), gubitak dlake na repu u formi tzv. pacovskog repa;
Metaboličke simptome: letargija, gojaznost, slaba fizička aktivnost;
Dermatološki simptomi: simetrično opadanje dlake na bokovima i repu tzv. "pacovski rep", perut, suva i slabo vitalna dlaka
Kardiovaskularne simptome: bradikardija, ateroskleroza;
Neurološke simptome: mišićna slabost, podrhtavanje mišića, paraliza larinksa koja rezultira poteškoćama u disanju, paraliza pojedinih moždanih nerava.
Reproduktivni simptomi: neplodnost, poremećaji u estrusnom ciklusu.
Kretenizam: poremećaji u rastu i mentalnom razvoju, retencija krzna, preterano velika glava, patuljast rast.
Hipotireoidizam se dijagnostikuje na osnovu nivoa tireoidnih hormona u krvi. Krvne analize mogu biti urađene za T3, T4, slobodan T4 (odvojen od proteina nosača) i TSH. Određivanje samo nivoa T4 se koristi kao skrining test kao i za praćenje efikasnosti terapije. Određivanje nivoa sva četiri hormona u krvi je neophodno za postavljanje konačne dijagnoze. Rutinski laboratorijski testovi mogu otkriti druge parametre koji nisu u fiziološkim granicama, kao što je anemija, visoka koncentracija holesterola i triglicerida i poremećena funkcija jetre. Laboratorijski testovi su takođe neophodni kako bi se isključili ostali uzročnici koji mogu dovesti do pojave istih kliničkih simptoma. Drugi testovi koji se mogu raditi u određenim situacijama uključuju određivanje nivoa tireoidnih antitela, ultrazvuk i skener štitne žlezde.
Tretiranje hipotireoidizma se vrši suplementacijom oralnim L-tiroksinom. Doziranje se vrši posebno za svaku životinju, s tim da neki psi zahtevaju davanje leka jednom dnevno dok drugi dva puta dnevno.
Tablete tiroksina se obično daju u periodu od 2 do 6 nedelja, nakon čega se ponavljaju laboratorijski testovi kako bi se ustanovilo da li je došlo do poboljšanja. Posle davanja tablete, u tačno određeno vreme treba biti izmeren nivo T4 u krvi i vaš veterinar će vas posavetovati koje je najbolje vreme da se odrade testovi. U zavisnosti od rezultata, doza može biti povećana, smanjena ili može ostati ista. Kontinuirano, periodično praćenje nivoa T4 u krvi tokom života psa je neophodno kako bi osiguralo da nivoi hormona budu u granicama referentnih vrednosti. Mnogi psi zahtevaju doživotno terapiranje jer se funkcija štitne žlezde kod većine nikada ne vraća u normalu. Ishrana kod pasa koji su oboleli od hipotireoidizma ne bi smela da sadži kupusasto povrće, soju i proso, a trebala bi da bude obogaćena Ω3 i Ω6 masnim kiselinama kako bi se integritet kože što pre povratio.
Do poboljšanja većine kliničkih simptoma dolazi tokom 3 do 4 nedelje, izuzev neuroloških simptoma za koje je neophodno nekoliko meseci oporavka. Stepen aktivnosti se dramatično poboljšava i apetit se uglavnom vraća u normalu. Kvalitet krzna i dlake se takođe poboljšava posle određenog vremenskog perioda. Psi dobro podnose suplementaciju i mogu živeti normalan kvalitetan život.
#5: Ishrana pasa obolelih od hipotireoidizma
Tekst priredila: Dr Mirjana Janković DVM
Comments